перекладач

середа, 18 травня 2016 р.

Особливості вступної кампанії 2016 року

Під час брифінгу в Кабінеті Міністрів заступник міністра освіти і науки Інна Совсун розповіла про особливості вступної кампанії 2016 року.
У цьому році вступна кампанія стартує 11 липня і триватиме до 28 липня. У 2016 році востаннє буде здійснюватися набір на освітньо-кваліфікаційні рівні вищої освіти молодшого спеціаліста та спеціаліста. Відповідно до нового закону «Про вищу освіту» вже з наступного року випускники бакалаврату будуть вступати тільки на магістерські програми підготовки, адже ступінь «спеціаліста» буде замінено «магістром».

Окрім того, у цьому році набір студентів до вищих навчальних закладів буде здійснюватись за новим єдиним переліком галузей та спеціальностей. Як пояснила Інна Совсун, коли абітурієнт вступав на дуже вузьку спеціальність, його мобільність, можливість зміни освітньої траєкторії у майбутньому була суттєво звужена. За вузькою спеціальністю при зміні кон’юктури ринку праці випускнику ВНЗ важко працевлаштуватися.
«Ідеологія нового переліку полягає в запроваджені підходів європейських країн. Бакалаврат має більш широку спеціальність, студент провчившись в магістратурі протягом 1,5-2 років, може спеціалізуватися на більш вузькій темі», - зауважила перший заступник міністра.
Вона наголосила, що в цьому році вступники подають заяви тільки в електронній формі. Винятком є особи, які вступають за результатами вступних екзаменів або за співбесідою. Документи в паперовому вигляді до вищого навчального закладу потрібно подавати лише після зарахування.
У 2016 році вступники можуть подати до 15 заяв. При цьому не встановлюється обмеження щодо кількості університетів, до яких подаються заяви вступників, натомість встановлюється обмеження  за кількістю спеціальностей – до п’яти. Також для кожної з них необхідно визначити пріоритетність. Подання заяв в електронній формі на освітні програми, на яких не передбачається прийом за державні кошти, не обмежується.
Як повідомила Інна Совсун, в цьому році вступники можуть подати сертифікат ЗНО тільки 2016 року.
«Але через проведену роботу по стандартизації тестів, ми очікуємо, що надалі – з 2017 року можна буде використовувати сертифікати впродовж декількох років», - додала перший заступник міністра. Вищі навчальні заклади самі встановлюватимуть кількість балів сертифікату ЗНО.
Особливістю вступної кампанії є те, що в цьому році скасовані позаконкурсний вступ та цільовий прийом. Таким чином враховується конституційна норма щодо рівного доступу до вищої освіти на конкурсних засадах.
Разом з тим, окремі категорії вступників можуть брати участь у конкурсі за результатами вступних іспитів. До однієї з таких категорій належать особи, які мають захворювання, що є перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання. Це діти, для яких Український центр оцінювання якості освіти не може створити технічні умови для складання тестів.  Наступна категорія – це учасники антитерористичної операції, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, демобілізувалися в цьому році і не встигли зареєструватися на зовнішнє незалежне оцінювання. Ще одна категорія – це діти-сироти.
За словами Інни Совсун, громадяни, які проживають на тимчасово окупованій території Криму мають право на здобуття вищої освіти на конкурсних засадах за кошти державного бюджету в межах квот, що визначатимуться Міністерством освіти і науки. Відповідний закон був розроблений за ініціативою Міністерства та прийнятий парламентом кілька місяців тому. Сьогодні також створюються додаткові можливості щодо вступу до вищих навчальних закладів осіб, які проживають на території проведення антитерористичної операції, до університетів Луганської та Донецької областей, де здійснюють свої повноваження обласні військово-цивільні адміністрації, а також до евакуйованих університетів із зони АТО.
Перший заступник міністра повідомила, щосьогодні вже сформовано пропозиції щодо обсягів державного замовлення та надіслано на погодження Міністерству економіки. При формуванні пропозицій Міністерство освіти і науки враховало демографічну ситуацією, зокрема, зменшення чисельності випускників у порівнянні з минулим роком на 15%, а також пропозиції вищих навчальних закладів.
«За пропозиціями скорочення становить 10,8%. Особливо за тими спеціальностями, де є надлишок на ринку праці. В першу чергу – це спеціальності суспільно-гуманітарні», - зауважила Інна Совсун. За інженерно-технічними та природничо-математичними галузями знань обсяги державного замовлення збережено.
Перший заступник також нагадала, що учасники АТО та особи, які проживають на тимчасово окупованій та непідконтрольній українській владі територіях, зможуть взяти участь у додатковій сесії ЗНО. Для них термін реєстрації для участі у додатковій сесії триватиме до 20 травня.

Немає коментарів:

Дописати коментар